Mindent a térdkattogásról: mikor jelent problémát?
Neked is szokott furcsa hangokat kiadni, vagyis kattogni a térded? Felmerült már benned a kérdés, hogy ez a térdkattogás vajon mitől lehet, illetve jelent-e valamilyen problémát, amivel foglalkoznod kellene?
Cikkemben most együtt körbejárjuk a térdkattogás okát. Azt is megtudhatod, hogy mikor számít a térdkattogás normálisnak, és mikor jön el az a pont, amikor aggódnod kell. De ne ijedj meg, kitérünk majd arra is, hogy ebben az esetben mit tehetsz ellene, illetve mivel előzheted meg a probléma kialakulását!
Mikor számít normálisnak ez a furcsa hang?
Ha kattogó vagy ropogó hangot hallasz, amikor megmozdítod a térdedet (például amikor felállsz, behajlítod a lábadat, leguggolsz vagy lépcsőn mész fel és le), annak a hátterében többféle tényező is állhat. Szerencsére ezeknek a többsége teljesen normális és ártalmatlan jelenség, így nem kell aggódnod miatta!
Az inak megfeszülése
A térdkattogás hátterében állhat a térdízületben található ínszalagok megfeszülése. Ugyanis, amikor mozogsz, akkor a térdedben lévő inak kissé elmozdulnak a helyükről. Amikor pedig visszaugranak az eredeti pozíciójukba, akkor hallhatod azt a bizonyos kattanó hangot.
Gázbuborékok szétpukkanása
Biztosan Te is hallottad már, hogy a térdünket alkotó ízületi tokban ízületi folyadék található. Ez a folyadék biztosítja ugyanis, hogy a térdedben találkozó csontvégek egymáson elcsúszhassanak anélkül, hogy az fájdalmat okozna és a csontvégek egymást dörzsölnék. Ezen túl az ízületi folyadék tápanyagokkal is ellátja a térdedben található porcokat.
Az ízületi folyadékban azonban gázok is találhatóak, mint az oxigén, a szén-dioxid és a nitrogén. Amikor a térdedet megmozdítod (például hirtelen kinyújtod vagy behajlítod), akkor megfeszül az ízületed, és ezek az ízületi folyadékban oldott gázok kilépnek a folyadékból és kipukkadnak. Ez a „pukkanás” okozza azt a kattanó hangot a térdedben, amit hallasz!
Mikor kell a kattogással foglalkoznod?
A térdkattogás azonban nem minden esetben normális. Sajnos komoly problémát is jelezhet!
Amennyiben a kattogást valamilyen probléma okozza, akkor a furcsa hangon túl más tüneteket is észlelhetsz a térdeddel kapcsolatban.
Összeszedtem Neked, hogy milyen tünetek jelezhetnek problémát a térdkattogás mellett:
- Ha a térded duzzadt, illetve dagadt.
- Ha rendszeresen fáj a térded, például mozgás közben vagy megerőltetőbb sportolás után.
- Ha gyulladtnak, melegnek érzed a térdedet.
- Ha a térdedet igénybe vevő mozgást merevebbnek, nehezebbnek érzed, mint korábban.
- Ha hosszabb pihenés után nehézkesen megy újra a járás. Ne tévesszen meg azonban, ha egy kis mozgás után elmúlik a fájdalom, ugyanis ilyenkor csak „bejáratódik” az ízületed. Ettől függetlenül fontos, hogy foglalkozz a problémával, mielőtt még a járás folyamatos fájdalmat okoz!
- Ha nem tudod teljesen kinyújtani a térdedet, vagy ha megpróbálod, akkor az fájdalommal jár.
- Ha fájdalmas, amikor a lábszáradat kifelé, illetve befelé fordítod.
A térdkattogás mumusa: a porckopás
Ha a térdkattogáshoz a fenti tünetek közül valamelyik társul, akkor igen valószínű, hogy a probléma hátterében porckopás áll, amely sajnos egyéb panaszokat is okoz az „ijesztő” hangon túl.
Korunk előrehaladtával a porckopás folyamata szinte elkerülhetetlen. Porcainkban idővel ugyanis csökken mind a folyadék, mind pedig a porcokat felépítő anyag, a kollagén mennyisége. Ez amiatt van, mert az egész szervezetünk folyadéktartalma kevesebb lesz, illetve a porcokat alkotó kollagén termelése is szépen lassan lelassul. Emiatt pedig nem tudja a szervezetünk miből újjáépíteni porcokat.
Ezzel ellentétben pedig a porcokat leépítő folyamatok a kor előrehaladtával fokozódnak. A felborult egyensúly miatt a porcaink fokozatosan elkopnak, és akár el is repedhetnek!
Ezeknek a megrepedt, illetve eldeformálódott, ezáltal egyenetlen porcfelszíneknek a súrlódását hallhatod kattanó hangnak.
Azonban sajnos a folyamat itt nem áll meg, ha nem teszel ellene! Ugyanis a megrepedt porcok tovább vékonyodnak, hónapról hónapra pedig úgymond „elfogynak”. Így pedig a térdben lévő csontok felülete szabaddá válik. Ezek a szabad csontvégek pedig mostantól nem a rugalmas porcon keresztül fognak elcsúszni, hanem egymáson, ami hatalmas fájdalmakkal járhat!
Hogyan kezelheted az ártalmas kattogást?
A térdünk mindenfajta mozgáshoz égetően fontos szerepet betöltő testrészünk: nélkülözhetetlen az alsó végtagunk hajlításához, a testünk kiegyenesítéséhez és a járáshoz.
Így Te is láthatod, hogy milyen roppant fontos, hogy foglalkozz a kattogó térdeddel, ha mellé fájdalom, vagy a felsorolt tünetek bármelyike társul! Amennyiben porckopás áll a térdkattogás hátterében, és elhanyagolod a problémát, az akár teljes mozgásképtelenséghez is vezethet.
De ne aggódj! Leírom neked, hogy milyen együttes kezelési módszerrel kezelheted a porckopás miatt kialakult térdkattogást, illetve milyen módon előzheted meg a nagyobb probléma kialakulását!
Kezdjük azzal, hogy milyen kezelést nem ajánlok Neked!
Sok helyen találkozhatsz a porckopás okozta fájdalmak enyhítésére a szteroidos injekcióval. A szteroid befecskendezve a térdedben található ízületi résbe azonnal képes hatni. Így az injekció ugyan rövidtávon tényleg csökkenti a porckopás okozta fájdalmakat, azonban a kutatások azt bizonyítják, hogy hosszútávon többet árt, mint használ. Erről egy korábbi cikkemben olvashatsz részletesebben.
A másik módszer, amivel csökkenteni tudod a fájdalmakat, ha rendszeresen fájdalomcsillapító gyógyszereket szedsz. Azonban ezek a gyógyszerek sajnos rengeteg mellékhatással járnak! Ráadásul mivel a probléma gyökerét nem oldják meg, csupán a fájdalmat csillapítják, ezért folyamatosan kell szedned őket. Ez pedig hosszútávon súlyos következményeket okozhat! Ilyen következmény lehet például a gyomorfekély, annak talaján pedig a gyomorrák kialakulása.
Mit ajánlok helyette?
Én azt ajánlom Neked, hogy olyan kezelési módot válassz, amely nem csak a fájdalmakat orvosolja, hanem hosszú távú javulást hoz a számodra azzal, hogy a probléma gyökerét is megoldja!
Ez egy szerencsére mellékhatásoktól mentes, összetett kezelési módszert igényel. Nézzük, hogy mit kellene tenned, hogy megszüntesd a porckopás okozta térdkattogást:
Fogyassz sok folyadékot!
Te megiszod minden nap az ajánlott minimum 2 liter folyadékot? Ha nem, akkor rettentően fontos, hogy ezentúl figyelj rá!
Ugyanis, ahogyan már azt említettem, a porcok a korunk előrehaladtával veszítenek a folyadéktartalmukból, emiatt pedig csökken a rugalmasságuk. Így sokkal könnyebben elkopnak.
Ahhoz, hogy ellenőrizni tudd, hogy iszol-e eleget, érdemes egy üvegből töltened vizet magadnak, amiből látod, hogy mennyi fogyott el aznap. Ha pedig csapvizet iszol, akkor a vizes poharakat tudod számolni. Körülbelül 8-10 pohárnyi vizet kellene meginnod egy nap!
Mozogj!
A legfontosabb, hogy levedd a térdedben található porcok válláról a hatalmas terhet azzal, hogy a körülöttük lévő izmokat megerősíted. Így ugyanis az ízületeid által végzett „tartó” funkció egy részét át tudják venni.
Ráadásul, ha erősek a térd körüli izmaid, akkor sokkal kevesebb az esélye, hogy a térded meghúzódik vagy esetleg kiugrik a helyéről egy véletlen baleset következtében.
A rendszeres mozgás ezen túl serkenti a vérkeringést is, ami által több tápanyag jut az ízületi folyadékba, így a porcok képesek felvenni a tápanyagokat (feltéve, ha azokat az elegendő mennyiségben beviszed a szervezetedbe) a felépítéshez.
Fontos azonban, hogy csak fokozatosan terheld a térdedet! A sportolás előtt mindenképpen melegíts be, ugyanis a hideg, merev ízületeid könnyen megsérülhetnek! Mozgás után pedig ne felejts el nyújtani, hogy lazuljanak is az ízületeid.
Próbáld meg az ízületeket nem terhelő sportokat választani inkább. Kerüld a guggolást és a lépcsőzést! Válaszd helyette inkább az úszást, a vízi tornát, a kerékpározást, illetve a hosszú sétákat.
Ha szeretnél bővebben olvasni arról, hogy hogyan érdemes a porckopás ellen sportolnod, akkor olvasd el ezt a korábbi cikkemet is.
A rendszeres testmozgást és a bő folyadékfogyasztást érdemes kiegészítened jó minőségű porcerősítők szedésével is. Ez amiatt fontos, hogy a kopott porcaid újjá tudjanak épülni. Ez azonban csak akkor lehetséges, ha a szervezeted számára rendelkezésre áll elegendő, és a porcok felépítéshez szükséges tápanyag (főként II-es típusú kollagén).
Te is láthatod, hogy a térdkattogás hátterében több tényező is állhat. Éppen ezért roppant fontos, hogy figyelj az egyéb tünetekre is! Ha a térdkattogáson túl más tüneteket is észlelsz, akkor gyanakodhatsz a porckopásra.
Azonban, ha más tüneted nincsen a térdkattogáson kívül, akkor is érdemes a kezelésnél leírtakat követned. Hiszen egy mellékhatásoktól teljesen mentes életmódváltást ajánlottam Neked, amivel megelőzheted, hogy az idős korban jellemző súlyosabb porckopás kialakuljon!
Térdfájdalmaktól mentes szép napot kívánok!