Ízületi fájdalom ősszel-Ezt teszi a hideg, nyirkos idő az ízületeiddel
Észrevetted már, hogy az ízületi fájdalom ősszel felerősödik? Biztos te is tapasztaltad már, hogy az ízületi problémák nagyon hullámzóak: van, hogy alig bírsz járni miattuk, máskor pedig szinte semmi fájdalmat sem érzel. Nem mindig lehet tudni ennek a változékonyságnak az okát, de az egészen biztos, hogy az időjárás hajlamos marionett bábuként rángatni a testi tüneteket.
Tömegek tapasztalják, hogy az ízületi fájdalom ősszel felerősödik. Mi ennek az oka, és mit tehetsz ellene?
Miért erősödhetnek fel az ízületi problémák az őszi időszakban?
Hát- nyak- és végtagfájdalmaid is gyötrőbbek lehetnek, amint beköszönt a hideg, nyirkos idő. Miért erősödik fel az ízületi fájdalom ősszel? Nem egyetlen dolgon múlik, az alábbi tényezők mind szerepet játszanak benne.
Jönnek-mennek a frontok: Érzékeny vagy a frontokra? Akkor az ősz biztosan nem a szíved csücske. Igen gyakoriak ugyanis ilyenkor a változékony frontátvonulások, ami könnyen megtépázza az ízületi gyulladásban szenvedők mindennapjait. Hogy miért is? Mert a hidegfrontok idején nő a légnyomás, ami a kopott, gyulladt ízületekben fájdalmakat és duzzanatot is okozhat.
Változékony hőmérséklet: Ha kisüt a nap, leizzadsz és ledobod a pulóvered, ha átvonul néhány felhő, hirtelen erősen lehűl a levegő, és visszaveszed a felsőd – tipikus őszi jelenség. Amellett, hogy kellemetlen, a hirtelen lehűlések során összehúzódnak az erek, és ez különféle reflexes változásokat indíthat be a testedben. Az ízületekhez közeli bőrfelületek lehűlése például fokozza a vérkeringést az ízületek belsejében, és ez belobbanthatja az addig lappangó gyulladást. A hideg levegő továbbá izomfeszültségeket, görcsöket okozhat, ami szintén fokozza annak esélyét, hogy fellobbanjon az ízületi fájdalom ősszel.
A változékony időben gyakrabban előfordulnak légúti fertőzések, amelyekhez szintén társulhat ízületi fájdalom.
Szeles idő: Érezted már, hogy ha erősen fúj a szél, megfájdul a fejed és a nyakad? Sokan vannak így ezzel, sőt, a hát- és derékfájás is gyakran felerősödik a szeles időben.
A vegetatív idegrendszer változásai: Ha eddig még nem lett volna elég, itt van még egy ok, ami miatt felerősödhet az ízületi fájdalom ősszel… Ahogy jönnek a hidegebb hónapok, labilisabbá válik a vegetatív idegrendszer működése, és ez kihat az izmok és ízületek vérkeringésére - ami újra fellobbanthatja az addig nyugalmi állapotban lévő betegségek tüneteit.
Őszi depresszió: A komor, borús napok beköszöntével sokszor a jókedvnek is lőttek, sőt, lehangoltság és szorongás jelentkezhet ilyenkor. Mindez izomfeszültségekhez és fokozott ízületi fájdalmakhoz vezethet. Dél-koreai kutatók 660 térdízületi gyulladásban szenvedő, 65 év feletti beteg bevonásával megállapították, hogy a depresszióval küzdőknél a tapasztalt fájdalom mértéke sokkal nagyobb, mint amire a röntgenfelvételen látható elváltozás utal.
Mit tegyél, ha kínzóbbá válnak az ízületi panaszaid?
Első körben menj el egy orvoshoz! Vizsgálatok nélkül ugyanis nem tudhatod biztosan, hogy a már meglévő porckopásod, vagy egyéb ízületi problémád tünetei erősödtek fel az őszi időjárás hatására, vagy valami újabb betegség alakult ki nálad, ami másféle kezelést igényel, mint az eddigiek. A reumatikus jellegű fájdalmak hátterében nagyon sokféle ok húzódhat, a nagyon gyakori porckopástól kezdve a fertőzéseken át egészen az autoimmun folyamatokig.
5 tipp, hogy ne gyötörjön többé az ízületi fájdalom
Ha az orvos megállapította, hogy mi a gond, tartsd be az általa javasolt kezelést. Persze, azzal számolni kell, hogy az egyes fájdalomcsillapító gyógyszerek különféle mellékhatásokat, például gyomorfájást is okozhatnak, és sokszor az ízületbe adott injekciók és a felírt fizioterápiás kezelések sem hoznak hosszútávra szóló enyhülést.
Szóval, nem biztos, hogy mindez elég lesz, de ne add fel!
Az orvosi kezelés mellett vesd be az alábbi módszereket is, hogy ne kínozzon többé az ízületi fájdalom ősszel se:
1. Öltözködés: Nagyon változékony az őszi időjárás, így nem ritka, hogy egyik percben megizzadsz, a másikban pedig egy hideg fuvallat hatására teljesen áthűlsz. Mindez felerősítheti az ízületi fájdalmakat. Öltözködj rétegesen, hogy gyorsan tudj alkalmazkodni a pillanatok alatt változó körülményekhez.
Viselj lélegző anyagból készülő ruhákat, mivel ezek segítenek elvezetni az izzadtságot a bőr felszínéről, így nem fagysz át a testeden kihűlő nedvességtől. Ez is segíthet megelőzni, az ízületi fájdalom felerősödését.
Arra is ügyelj, hogy sose viselj ősszel szoros ruhákat, mert ezek csak még jobban elszorítják a hidegben amúgy is összeszűkült ereket!
2. Mozgás: Te is hajlamos vagy arra, hogy a nyár elmúltával ”bekuckózz” kicsit, és kevesebbet mozogj? Ez nem a legjobb stratégia, ha szeretnéd elkerülni, hogy nálad is felerősödjön az ízületi fájdalom ősszel!
Ízületeidnek szükségük van arra, hogy átmozgasd őket. Ezzel serkented az ízületi folyadék áramlását, ami így könnyebben eljuttatja a tápanyagokat a porcokhoz. Emellett izmaid is megerősíted, amik így hatékonyabban stabilizálják az ízületeket. A mozgás segít a plusz kilók leadásában, így ízületeid fellélegezhetnek, mivel kevesebb plusz teher nehezedik rájuk. Szóval sétálj, biciklizz, tornázz ősszel is!
A mozgás nem csak a testnek, de a léleknek is megváltás. Egy jó nagy adag stresszt levezethetsz vele, és ez visszahat a testedre. Izmaid ellazulnak, és oldódnak a görcsös fájdalmak. Jól hangzik, ugye?
Arra viszont figyelj oda, hogy ha a szabadban mozogsz ősszel, akkor alaposan melegíts be előtte, mert a hideg miatt az ízületek merevebbé és ezáltal sérülékenyebbé válnak.
3. Fürdő, szauna: Krónikus, kopásos eredetű ízületi fájdalmaid vannak? Akkor neked is enyhülést jelenthet, ha a szabadban történő tartózkodás után (de nem közvetlenül utána, hanem legalább fél órával később) veszel egy forró fürdőt, ami segít ellazítani az izmokat és az érzékeny ízületeket. A szauna is jótékony hatású lehet. Arra figyelj oda, hogy ha az ízületi gyulladásod az akut szakaszban van (aminek erős fájdalom, duzzanat, bőrpír is lehet a tünete), akkor viszont nem tesz jót neki a meleg. Ebben az esetben kerüld a forró fürdőt és a szaunát!
4. Folyadékfogyasztás: Észrevetted már, hogy szinte mindig csak nyáron hallani arról, hogy mennyire fontos sokat inni? Pedig nyáron, a nagy melegben a szomjúságérzet fokozott, szóval könnyebben észreveszed, ha szomjas vagy. Viszont amint bejön a hideg idő, a szomjúságérzet csökken, te pedig hajlamos lehetsz megfeledkezni az ivásról. Ne tedd! A porcok 70-80%-a vízből áll! Igyál meg ősszel is napi legalább 2 liter vizet, ez segítheti az ízületek és a porcok működését. A cukros üdítőitalok helyett részesítsd előnyben a vizet, a teákat és a frissen préselt zöldség- és gyümölcsleveket!
5. Szedj valóban hatékony ízületregeneráló készítményt!
Ősszel az ízületek sérülékenyebbek, ezért hatékonyabb megoldásra van szükséged. Ha már szedtél porcregeneráló készítményeket, akkor talán tapasztaltad, hogy nem pont olyan eredményt hoztak, mint amire vágytál. Ez nem meglepő. A piacon kapható termékek némelyike mögött semmilyen tudományos kutatással igazolható eredmény nincs, és nem azokat a hatóanyagokat, vagy nem abban a formában tartalmazzák, amelyek a legtáplálóbbak lennének az ízületeid számára!
Szerezd be azt a készítményt, ami valóban hatékonyan csökkenti az ízületi fájdalmakat, regenerálja a porcszövetet, növeli az ízületek mozgástartományát, hatékonyságát pedig klinikai tesztek bizonyítják. KATTINTS IDE, és tapasztald meg újra a fájdalommentes, könnyed mozgás örömét!
Az ősz nem csak a borús időt és a sok esőt jelenti: a színes falevelek, és a gyengéd napsütés is a része. Kívánom, hogy te is átélhesd a szép őszi időben a kiadós séta jóleső örömét, és téged is kerüljön el az ízületi fájdalom ősszel (is)! Ne felejtsd el: a legtöbbet te magad tudod tenni ezért.