Hogyan ismerheti fel és mit tehet a nyaki csigolyakopás ellen?
Nem titok, hogy a nyaki csigolyakopás, vagyis a spondelosys a kor előrehaladtával szinte mindenkinél megjelenik valamilyen formában. A kérdés csupán az, hogy a kopás milyen mértéket ölt, illetve Önnél okoz-e fájdalmas tüneteket, vagy esetleg megúszhatja egész életében tünetmentesen.
De hogy miért is alakul ki a nyaki csigolyakopás szinte mindenkinél? Mik a nyaki porckopás tünetei?
Ahogyan idősödünk, úgy a csigolyáink között található ruganyos porckorongokban a bőrünkhöz hasonlóan csökken a víz, illetve az őket felépítő anyag, a II-es típusú kollagén.
A korunkban igen népszerűvé vált ülő életmód pedig csak ront a helyzeten, főként a görnyedt testtartás, ami még inkább terheli a nyaki porckorongokat.
Ezáltal a porcok veszítenek a ruganyosságukból, csökken a magasságuk (nem véletlenül megyünk össze idősebb korunkra), illetve meszesedés indulhat meg az ízületekben.
Ezek mind komoly következményekkel járhatnak. A nyaki csigolyakopás akár odáig is fajulhat, hogy Ön már a fejét sem tudja elmozdítani. De akár súlyos idegrendszeri tüneteket is okozhat.
Éppen ezért fontosnak tartottam, hogy részletesebben beszéljünk a nyaki csigolyakopásról. Ezért most alaposan körüljárjuk a témát, hogy Ön is tisztában legyen a spondelosys tüneteivel, hogy hogyan lehet megállapítani, illetve milyen kezelési lehetőségei vannak annak érdekében, hogy a súlyos tüneteket megelőzhesse.
Nézzük, milyen tünetekkel járhat a nyaki csigolyakopás! (nyaki porckorong kopás)
Ahogy a porckorongok veszítenek az őket felépítő anyagból és folyadékból, úgy törékennyé válnak, és terhelés hatására szépen lassan elrepedezhetnek. Emiatt pedig a kemény csigolyacsontok között nem tudják többé elvezetni a járás során fellépő ütődést, illetve a fej forgatása és a nyak hajlítása során létrejövő súrlódást.
A porckorongok összezsugorodásával a csigolyacsontok egyre közelebb kerülnek egymáshoz, az őket összekötő szalagok elmeszesedhetnek, a csontok egymást dörzsölhetik. Ez pedig a mozgás jelentős merevedésével és beszűkülésével járhat, még ha nem is okoz feltétlenül fájdalmakat.
A nyaki porcok kopása miatt a gerincünk próbálja megerősíteni magát, emiatt a szalagok meszesedésén túl még csontkinövések is kialakulhatnak. Ezek azonban még inkább mozgásképtelenné tehetik a nyakat, illetve nyomhatják a gerincvelőt és a gerincvelői idegeket is.
Azonban nem csak a csontkinövések, hanem a porckorongok belső kocsonyás anyaga is nyomhatja az idegeket, amely kitüremkedik a külső réteg megrepedése miatt.
Előfordulhat, hogy a nyaki gerinckopás egyeseknél egyáltalán nem okoz tüneteket. Azonban gyakori, hogy később mégis kialakul. Az sem ritka, hogy már rögtön az elején súlyos tünetek jelentkeznek. Ez attól függ, hogy a kitüremkedett állomány, illetve a csontkinövések hogyan helyezkednek el.
Enyhébb tünetnek számít a nyak fájdalma, ami kisugározhat egészen a lapockáig vagy a vállakig, de az egész karban, akár az ujjakban is jelentkezhet a fájdalom.
Gyakori tünet az is, hogy a karokban általános izomgyengeség lép fel, így minden mozdulat nehézkessé válik. Például szinte lehetetlennek tűnik egy nehezebb tányért levenni a polcról.
A súlyosabb tünetek közé tartozik a nyak teljes elmerevedése, ami gyakran vezet a fej hátsó részében fejfájáshoz.
A gerincvelői idegek nyomása még látás, hallás és nyelési zavarokhoz is vezethet.
A gerincvelői idegek nyomását jelzi még, ha a kar zsibbadását vagy bizsergését tapasztalja.
Mire számíthat az orvosnál?
A spondelosys megállapításához először is az orvos részletesen ki fogja kérdezni Önt a tüneteiről. Fontos, hogy minél pontosabban írja le ezeket a tüneteket, hiszen az nekünk, orvosoknak óriási segítséget nyújt a probléma megállapításában.
Ezután az orvos meg fogja vizsgálni az Ön csontozatát, idegeit és izomzatát. Például leteszteli a reflexeit, elektródák segítségével az idegek ingerületvezetési képességét, felméri az izomerejét, a nyak mozgathatóságát és az érzékszerveinek a működését. Az is előfordulhat, hogy további vizsgálatokra küldi Önt például ortopédiára, neurológiára vagy idegsebészetre.
Ezután kerül sor a szükséges képalkotó eljárásokra, mint a röntgen, az MRI és a CT, amelyek segítségével megállapíthatók a nyaki porcok kopásának a mértéke, a csontosodások, azoknak az elhelyezkedése, illetve a károsodott idegek és az esetlegesen beszűkült gerinccsatorna.
Milyen kezelési lehetőségei vannak?
Többféle kezelési mód van már a nyaki csigolyakopás kezelésére. Ezeknek egy része csupán tüneti kezelést nyújt, míg egy másik része a probléma forrását – vagyis a porcok kopását is orvosolhatja.
Azt javaslom Önnek, hogy mindkettővel egyszerre foglalkozzon, és ne essen bele abba a hibába, hogy csupán a fájdalmakat próbálja csillapítani. Hiszen a nyaki csigolyakopás oki kezelésével hosszútávon sokkal többet tehet.
A cél tehát az, hogy kezelje a porckopást. Ugyanakkor el kell lazítania a bemerevedett izmokat is, illetve szükséges a nyakat óvatosan nyújtani, tornáztatni és a fájdalmakat csillapítani.
Most sorra vesszük a kezelési módokat, hogy Ön is átláthassa, hogy milyen lehetőségei vannak.
Kell-e a nyakat pihentetni?
Talán Önnek is az ugrik be elsőre, hogyha éppen fáj valamije, akkor arra biztosan a pihentetés lesz a legjobb gyógymód. Ez azonban koránt sincs így! Ugyan súlyosabb nyaki fájdalmak esetén javasolhat az orvos egy puha gallért, ami a nyak pihentetésével ideiglenesen könnyebbséget jelenthet az Ön számára. Azonban fontos, hogy ezt az előírt ideig viselje! Hatására ugyanis elgyengülhetnek a nyaki izmai, ami miatt még nagyobb teher jut a porcokra.
Van-e szükség műtétre?
Szeretném megnyugtatni, hogy műtétre általában nincsen szükség. Maximum nagyobb idegi problémák esetén szokták javasolni az orvosok. Ugyanis a műtét sajnos gyakran többet árt, mint használ. Ez amiatt van, mert a műtött terület terhét más nyaki porckorongok veszik át, amelyek ezáltal szintén kopásnak indulhatnak.
Mivel csillapíthatja a fájdalmat és lazíthat az izomzatán?
Ugyan ma már az embernek elsőre a gyógyszerek és az injekciók ugranak be, ha a fájdalom csillapításáról van szó, szerencsére nem csak ezek állnak a rendelkezésünkre. A különböző fájdalomcsillapító gyógyszerek hosszú távú szedése számos mellékhatással járhat, ezért érdemes kiegészítésként a nagyanyáink idejéből származó természetes gyógynövényeket és az azokból készült kenőcsöket is alkalmaznia. Így lecsökkentheti a beszedett gyógyszerek számát, enyhébb fájdalmak esetén pedig akár le is cserélheti őket.
Az izmok lazítására sem csupán a gyógyszerek lehetnek hatékonyak, hanem különböző melegítő eljárások, mint a melegítő palack, a pakolás vagy a fürdő is.
A kezelés alappillére: a gyógytorna
A kezelés elengedhetetlen része a gyógytorna. Ugyanis a gyógytornász kilazítja a merev nyakán letapadt izmokat és az ízületeket, illetve olyan gyakorlatokat tanít meg Önnek, amivel meg tudja erősíteni a nyakát és a gerincét stabilizáló izmokat. A megerősödött izmok pedig jelentős terhet vehetnek le a porcai válláról.
Mi az a súlyfürdő és mire jó?
Ahhoz, hogy a csigolyák közé szorult idegeket megszabadítsa a tehertől, meg kell nyújtania a nyaki csigolyáit. Erre pedig a legjobb megoldás a súlyfürdő, ami a víz felhajtó erejét kihasználva húzza meg az Ön gerincét. Rendszeres alkalmazásával eltávolodhatnak egymástól a csigolyák és a nyomott idegek úgymond fellélegezhetnek.
Hogyan regenerálhatja az elkopott porcokat?
Ahhoz, hogy hosszú távú eredményeket érhessen el a nyaki csigolyakopás kezelése során, magát a porckopást is kezelnie kell. Emiatt pedig a gyógytorna mellett segíthet, hogy bevigye a szervezetébe a porcok fő anyagát, a II-es típusú kollagént. Ehhez pedig jó választás lehet az Artroflex Plus porcerősítő.
Ízületi fájdalmaktól mentes szép napot kívánok Önnek!
Írta, Dr. Kiss Zsolt