Ez lehet a legjobb vitamin?
Ez lehet a legjobb vitamin?
Talán a legismertebb vitaminok a B-vitamin család tagjai. Minden egyes fajta az emberi szervezet más-más élettani folyamatára hat. Mindegyik egyenrangúan fontos feladatot lát el, de funkciójuk gyakran átfedik egymást.
Szinte mindegyikük hozzájárul az immunerősítéshez, és az anyagcsere-folyamatok egészséges működéséhez. Továbbá szépségápoló hatást fejtenek ki a hajra, a bőrre és a körömre is. De van amelyik a fájdalomcsillapítás és van amelyik a gyulladáscsökkentés terén jeleskedik.
Valójában az összes B-vitaminra egyenlő mértékben van szükséged az optimális egészség és a megfelelő testi működéshez. Azért kerülnek fókuszba a B-vitaminok, mert bár nagyon kis mennyiségben szükségesek a különböző testi funkciókhoz, nagymértékben megnövekedtek a hiányállapotok a nyugati, modern világban.
Ezért összegyűjtöttem most neked, hogy melyik B-vitamin mire jó és, hogy milyen élelmiszerben találhatod meg.
Tiamin és Riboflavin
A B1-vitamin fő feladata a szénhidrát-anyagcserében résztvevő enzimek működésének segítése. Az idegrendszeri, valamint a szív- és érrendszeri funkciók támogatásában vesz részt, továbbá hasznos a diabéteszes betegségek kiegészítő kezelésében is. B1-vitamint a sovány sertéshúsból, a teljes kiőrlésű gabonakészítményekből, a gabona- és olajos magvakból valamint a babfélékből tudsz a szervezetedbe juttatni.
Az erős antioxidáns-hatással rendelkező B2-vitamin hasznos az immunerősítésben. Emellett számos anyagcsere-folyamatban játszik fontos szerepet, továbbá óvja a haj, a bőr és a köröm épségét és szépségét. Legfőbb forrásai a tejtermékek (tej, sajt, joghurt), a tojás, a marhahús, a máj, a hal és az avokádó.
Niacin
A B3-vitamin feladata az ideg-, a keringési és az emésztőrendszer működésének megőrzése; Továbbá a szénhidrát-, zsír- és fehérjék anyagcseréjéhez szükséges enzimek aktiválása.
Érdemes fogyasztani szürkehályog megelőzésének érdekében vagy rosaceás bőrelváltozások esetén. Az erős migrénes fejfájásra segítséget nyújthat a nagyobb dózisú fogyasztása.
Legfőbb forrásai a sovány húsok (baromfi, pulyka bőre nélkül), a halfélék, a máj, a tojás, a tejtermékek. Ugyanígy megtalálható a dió- és magfélékben, a hüvelyes zöldségekben és a teljes kiőrlésű gabonákban.
Pantoténsav
Idegvédő hatása mellett a B5-vitamin segíti a szénhidrátok, a zsírok és a fehérjék jobb hasznosulását. Segítségünkre lehet továbbá a migrén és a krónikus fáradtság esetén, illetve a dohányzás való leszokásban is.
Napi beviteli szükséglet férfiak és nők esetében is 5 mg; de kiemelten stresszes időszakokban akár nagyobb mennyiségben is fogyasztandó. Ilyenkor érdemes beszerezni joghurtot, halat, baromfit, tojássárgáját, májat, élesztőt és brokkolit.
Piridoxin
A B6-vitamin a B-komplex egyik legtöbb feladatot ellátó tagja. Részt vesz a vörösvérsejtek képzésében, a szénhidrátok anyagcseréjében, továbbá az ingerületátvivő anyagok és a fehérje szintézisében. Szerotonin-szintetizáló tevékenységével segítséget nyújthat a depresszió tüneteinek enyhítésében, ezen kívül a piridoxin az álmatlanság, és a premenstruációs-szindróma kezelésében is hasznosnak bizonyul. A magnéziummal együttesen szedve stresszcsökkentő hatásáról ismert.
Legfőbb forrásai a halak, a szárnyasok, a csicseriborsó, az avokádó, a burgonya és a banán.
Biotin és Inozitol
A B7-vitamin haj- és körömerősítő tulajdonságával kiemelten fontos szereppel bír a szépségápolásban, kiindulási anyaga a glükóz és a különböző zsírsavak működtetésében részt vevő enzimeknek, valamint segíti a vércukorszabályozást.
A B9-vitamint az öröm vitaminjának is nevezik a szerotonin termelődésében való szerepe miatt. Legfőbb forrásai a belsőségek (máj, vese, szív), a tojássárgája, a tej és a tejtermékek, a sárgarépa, a paprika, a kajszi- és sárgabarack, a sárgadinnye, és az élesztő.
Kobalamin
A B12-vitamin számos élettani folyamatban vesz részt, fontos szerepet játszik a vörös vérsejtek termelődésében és az idegrendszer megfelelő működésében. Elengedhetetlen a fehérje- és nitrogéntartalmú vegyületek anyagcseréjéhez. Ezért érdemes húst, halat, tojást, tejet és tejtermékeket fogyasztani.
Jó tudni!
A B1, B6 és B12 hatékony fájdalomcsillapítóként működik a szervezetedben. Ráadásul képes erősíteni a fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek hatását. A B3, B9 és B12 kiválóan tudja javítani a mozgékonyságodat. A B6 és B9 segít megelőzni és kezelni a porckopásodat és az általa okozott fájdalmakat is.
A B-vitamin minden formája megtalálható tehát a tejtermékekben, sertéshúsban és persze a tojásban. Így akár egy jó vitaminbomba lehet a reggeli szalonnástojás tejjel. És ha már pezsegsz a B-vitaminokban érdemes a porcaid egészségére is gondolnod. Hiszen azok nem fogják örökre bírni a megterhelést. Akár elé is mehetsz a problémának, vagy ha már porckopásod van, akkor vissza tudod fordítani a folyamatot. Itt megtalálsz minden infót az Artroflex Plus-ról amit tudnod kell.
Összefoglalva, miért jók a B vitaminok az ízületi gyulladásra
Talán az egyik legismert vitaminok a B-vitamin család tagjai. Minden egyes fajta az emberi szervezet más-más élettani folyamatára hat. Mindegyik egyenrangúan fontos feladatot lát el, de funkciójuk gyakran átfedik egymást. Van amelyik a fájdalomcsillapítás és van amelyik a gyulladáscsökkentés terén uralkodik.
Ezért összegyűjtöttem most neked, hogy melyik B-vitamin mire jó és hogy milyen élelmiszerben találhatod meg.
A B1-vitamin fő feladata a szénhidrát-anyagcserében résztvevő enzimek működésének segítése. Az erős antioxidáns-hatással rendelkező B2-vitamin hasznos az immunerősítésben. A B3-vitamin feladata az ideg-, a keringési és az emésztőrendszer működésének megőrzése. Érdemes fogyasztani szürkehályog megelőzésének érdekében vagy rosaceás bőrelváltozások esetén.
Idegvédő hatása mellett a B5-vitamin segíti a szénhidrátok, a zsírok és fehérjék jobb hasznosulását. A B6-vitamin a B-komplex egyik legtöbb feladatot ellátó tagja. Részt vesz a vörösvérsejtek képzésében, a szénhidrátok anyagcseréjében, segítséget nyújthat a depresszió tüneteinek enyhítésében. A magnéziummal együttesen szedve stresszcsökkentő hatásáról ismert.
A B7-vitamin haj- és körömerősítő tulajdonságával kiemelten fontos szereppel bír a szépségápolásban. A sejtosztódás és a DNS-sejtek létrejöttének támogatása mellett a B9-vitamin hozzájárul a B12-vitamin és bizonyos aminosavak szervezeten belül való megfelelő hasznosulásához is.
A B12-vitamin is számos élettani folyamatban vesz részt, fontos a vörös vérsejtek termelődéséhez és a DNS-képződéshez, továbbá szükséges az idegrendszer megfelelő működésében is. Elengedhetetlen a fehérje- és nitrogéntartalmú vegyületek anyagcseréjéhez. Érdemes tehát húst, halat, tojást, tejet és tejtermékeket fogyasztani.
A B-vitamin minden formája megtalálható tehát a tejtermékekben, sertéshúsban és persze a tojásban. Így akár egy jó vitaminbomba lehet a reggeli szalonnástojás tejjel. És ha már pezsegsz a B-vitaminokban érdemes a porcaid egészségére is gondolnod. Hiszen azok nem fogják örökre bírni a megterhelést. Akár elé is mehetsz a problémának, vagy ha már porckopásod van, akkor vissza tudod fordítani a folyamatot. Itt megtalálsz minden infót az Artroflex Plus-ról amit tudnod kell.